View cart “NGK SPARK PLUGS SPARK PLUG LASER-IRIDIUM FR9BI-11” has been added to your cart.
NGK SPARK PLUGS SPARK PLUG RACING R7282-105
13.600 RSD
Iridium IX Racing Spark Plugs
The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it’s just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
Description
| MODEL | Racing |
| TERMINAL CONFIGURATION | Solid Terminal |
| THREAD SIZE | 14 mm |
| TYPE | Resistor Type |
| UNITS | Each |
| PRODUCT NAME | Spark Plug |
| CENTER ELECTRODE TYPE | Fine Wire |
| ELECTRODE TIP MATERIAL | Iridium |
| CENTER ELECTRODE PROJECTION | Non-Projected |
| THREAD REACH | 19,1 mm (3/4″) |
| HEX SIZE | 16 mm (5/8″) |
| GROUND ELECTRODE CONFIGURATION | Single |
| GROUND ELECTRODE SHAPE | Angled |
| ELECTRICAL RESISTANCE | 5k Ohms |
| Make | Model | Displacement | Year | Country | Engine | Info | Position |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1988 | ALL | |||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1989 | ALL | |||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1990 | ALL | |||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1991 | ALL | |||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1992 | ALL | |||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1993 | ALL | |||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1994 | ALL | |||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1995 | ALL | 64 KW(87 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1996 | ALL | 64 KW(87 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 1997 | ALL | 64 KW(87 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 2001 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 2002 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 2003 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 2004 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 2005 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 2006 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 2007 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 2008 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| HONDA | RS 250 R | 250 | 2009 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 1994 | ALL | 62 KW(84 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 1995 | ALL | 63 KW(85 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 1996 | ALL | 64 KW(87 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 1997 | ALL | 64 KW(87 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 1998 | ALL | 64 KW(87 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 1999 | ALL | 64 KW(87 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 2000 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 2001 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 2002 | ALL | 68 KW(92 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 2003 | ALL | 68 KW(93 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 2004 | ALL | 68 KW(93 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 2005 | ALL | 68 KW(93 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 2006 | ALL | 68 KW(93 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 2007 | ALL | 68 KW(93 PS) | ||
| YAMAHA | TZ 250 | 250 | 2008 | ALL | 68 KW(93 PS) |



