View cart “NGK SPARK PLUGS SPARK PLUG RACING R6252K-105” has been added to your cart.
NGK SPARK PLUGS SPARK PLUG NGK LMAR8J-9E
1.760 RSD
Iridium IX Spark Plug
The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it’s just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
Description
| HEAT RANGE | 8 |
| MODEL | Iridium |
| THREAD SIZE | 10 mm |
| STYLE | LMAR8J-9E |
| TYPE | Resistor Type |
| UNITS | Each |
| PRODUCT NAME | Spark Plug |
| ELECTRODE TIP MATERIAL | Iridium |
| CENTER ELECTRODE PROJECTION | Non-Projected |
| THREAD REACH | 26,5 mm (1-1/32″) |
| HEX SIZE | 14 mm (9/16″) |
| SPARK GAP | 0,9 mm (0.035″) |
| SPARK GAP IMPERIAL | 0.035″ |
| SPARK GAP METRIC | 0.9 mm |
| Make | Model | Displacement | Year | Country | Engine | Info | Position |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | F 750 GS ABS | 853 | 2018 | ALL | 35 KW(48 PS) | ||
| BMW | F 750 GS ABS | 853 | 2018 | ALL | 57 KW(77 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS | 853 | 2018 | ALL | 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS | 853 | 2018 | ALL | 35 KW(48 PS) | ||
| BMW | F 750 GS ABS | 853 | 2019 | ALL | 35 KW(48 PS) | ||
| BMW | F 750 GS ABS | 853 | 2019 | ALL | 57 KW(77 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS | 853 | 2019 | ALL | 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS | 853 | 2019 | ALL | 35 KW(48 PS) | ||
| BMW | F 750 GS ABS | 853 | 2020 | ALL | 35 KW(48 PS); 57 KW(77 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS | 853 | 2020 | ALL | 35 KW(48 PS); 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Adventure | 853 | 2019 | ALL | 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Adventure | 853 | 2019 | ALL | 35 KW(48 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Adventure | 853 | 2020 | ALL | 35 KW(48 PS); 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Exclusive | 853 | 2019 | ALL | 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Exclusive | 853 | 2019 | ALL | 35 KW(48 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Exclusive | 853 | 2020 | ALL | 35 KW(48 PS); 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Adventure Exclusive | 853 | 2020 | ALL | 35 KW(48 PS); 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Rallye | 853 | 2019 | ALL | 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Rallye | 853 | 2019 | ALL | 35 KW(48 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Rallye | 853 | 2020 | ALL | 35 KW(48 PS); 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) | ||
| BMW | F 850 GS ABS Adventure Rallye | 853 | 2020 | ALL | 35 KW(48 PS); 70 KW(95 PS); 66KW(90 PS) |



