View cart “NGK SPARK PLUGS SPARK PLUG MULTI-GROUND JR9C” has been added to your cart.
NGK SPARK PLUGS SPARK PLUG LASER-IRIDIUM LMAR8BI-9
3.850 RSD
Iridium IX Spark Plug
The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it’s just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
Description
| HEAT RANGE | 8 |
| MODEL | Laser Iridium |
| TERMINAL CONFIGURATION | threaded Stud |
| THREAD SIZE | 10 mm |
| STYLE | LMAR8BI-9 |
| TYPE | Resistor Type |
| UNITS | Each |
| PRODUCT NAME | Spark Plug |
| CENTER ELECTRODE TYPE | Fine Wire |
| ELECTRODE TIP MATERIAL | Iridium |
| CENTER ELECTRODE PROJECTION | Non-Projected |
| THREAD REACH | 26,5 mm (1-1/32″) |
| HEX SIZE | 14 mm (9/16″) |
| GROUND ELECTRODE CONFIGURATION | Single |
| SPARK GAP | 0,9 mm (0.035″) |
| GROUND ELECTRODE SHAPE | Standard |
| ELECTRICAL RESISTANCE | 5k Ohms |
| SPARK GAP IMPERIAL | 0.035″ |
| SPARK GAP METRIC | 0.9 mm |
| Make | Model | Displacement | Year | Country | Engine | Info | Position |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SUZUKI | DL 1000 ABS V-Strom | 1037 | 2014 | EUROPE | 74 KW(101 PS) | ||
| SUZUKI | DL 1000 ABS V-Strom | 1037 | 2015 | EUROPE | 74 KW(101 PS) | ||
| SUZUKI | DL 1000 ABS V-Strom | 1037 | 2016 | EUROPE | 74 KW(101 PS) | ||
| SUZUKI | DL 1000 ABS V-Strom | 1037 | 2017 | EUROPE | 74 KW(101 PS) | ABS | |
| SUZUKI | DL 1000 ABS V-Strom XT | 1037 | 2017 | EUROPE | 74 KW(101 PS) | ABS | |
| SUZUKI | DL 1000 ABS V-Strom XT | 1037 | 2018 | ALL | 74 KW(101 PS) | ||
| SUZUKI | DL 1000 ABS V-Strom XT | 1037 | 2019 | ALL | 74 KW(101 PS) | ||
| SUZUKI | DL 1000 ABS V-Strom XT | 1037 | 2019 | AMERICA | 74 KW(101 PS) | ||
| SUZUKI | DL 1000 ABS V-Strom XT | 1037 | 2020 | ALL | 74 KW(101 PS) |



