View cart “NGK SPARK PLUGS SPARK PLUG LASER-IRIDIUM IMR9A-9H” has been added to your cart.
NGK SPARK PLUGS SPARK PLUG IRIDIUM IX BKR7EIX-11
2.260 RSD
Iridium IX Spark Plug
The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it’s just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
Description
| HEAT RANGE | 7 |
| MODEL | Iridium IX |
| TERMINAL CONFIGURATION | Solid Terminal |
| THREAD SIZE | 14 mm |
| STYLE | BKR7EIX-11 |
| TYPE | Resistor Type |
| UNITS | Each |
| PRODUCT NAME | Spark Plug |
| CENTER ELECTRODE TYPE | Fine Wire |
| ELECTRODE TIP MATERIAL | Iridium |
| CENTER ELECTRODE PROJECTION | Non-Projected |
| THREAD REACH | 19 mm (3/4″) |
| HEX SIZE | 16 mm (5/8″) |
| GROUND ELECTRODE CONFIGURATION | Single |
| SPARK GAP | 1,1 mm (0,043″) |
| GROUND ELECTRODE SHAPE | Taper Cut |
| ELECTRICAL RESISTANCE | 5k Ohms |
| SPARK GAP IMPERIAL | 0.043″ |
| SPARK GAP METRIC | 1.1 mm |
| Make | Model | Displacement | Year | Country | Engine | Info | Position |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing | 1800 | 2012 | ALL | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort | 1800 | 2012 | AMERICA | |||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing | 1800 | 2013 | ALL | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort | 1800 | 2013 | AMERICA | |||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing | 1800 | 2014 | ALL | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort | 1800 | 2014 | AMERICA | |||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing | 1800 | 2015 | ALL | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort | 1800 | 2015 | AMERICA | |||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort | 1800 | 2016 | AMERICA | 87 KW(118 PS); 81 KW(110 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort | 1800 | 2017 | AMERICA | 87 KW(118 PS); 81 KW(110 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing Airbag Navi | 1800 | 2012 | ALL | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing Navi | 1800 | 2012 | AMERICA | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing Airbag Navi | 1800 | 2013 | ALL | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing Navi | 1800 | 2013 | AMERICA | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing Airbag Navi | 1800 | 2014 | ALL | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing Navi | 1800 | 2014 | AMERICA | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing Airbag Navi | 1800 | 2015 | ALL | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 ABS Goldwing Navi | 1800 | 2015 | AMERICA | 87 KW(118 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort Navi XM | 1800 | 2012 | AMERICA | |||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort Navi XM | 1800 | 2013 | AMERICA | |||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort Navi XM | 1800 | 2014 | AMERICA | |||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort Navi XM | 1800 | 2015 | AMERICA | |||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort Navi XM | 1800 | 2016 | AMERICA | 87 KW(118 PS); 81 KW(110 PS) | ||
| HONDA | GL 1800 Goldwing Audio Comfort Navi XM | 1800 | 2017 | AMERICA | 87 KW(118 PS); 81 KW(110 PS) | ||
| HONDA | XR 650 L | 644 | 2000 | AMERICA | |||
| HONDA | XR 650 L | 644 | 2001 | AMERICA | |||
| HONDA | XR 650 L | 644 | 2002 | AMERICA | |||
| HONDA | XR 650 L | 644 | 2003 | AMERICA | |||
| HONDA | XR 650 L | 644 | 2004 | AMERICA | |||
| HONDA | XR 650 L | 644 | 2005 | AMERICA | |||
| HONDA | XR 650 L | 644 | 2006 | AMERICA | |||
| HONDA | XR 650 L | 644 | 2007 | AMERICA |



